Pesničkári slovenskí po 20 rokoch

V tomto roku uplynie 20 rokov od natočenia posledných dielov televíznej série “Pesničkári slovenskí.” Za desať rokov vzniklo 56 relácií predstavujúcich pôvodnú tvorbu slovenských pesničkárov a skupín žánrovo zaraditeľných k folku. Do zhruba trinásťnásťminútovej relácie sa zmestilo štyri až päť pesničiek. Vizuálnu zložku relácie zabezpečovali renomovaní kameramani a režiséri a robili to radi. Viacerí sa hlásili k tomu, že túto prácu radi zobrali, pretože ich k nej zavolala Hanka Daubnerová. Bola v tom čase redaktorkou Slovenskej televízie. Potom zase nebola, pretože počas mečiarizmu ju vykopli. Lenže Hanka nezatrpkla, vrátila sa a s ňou aj Pesničkári slovenskí. V roku 1999 sa to definitívne skončilo. Sem-tam niečo odvysielali na dvojke ako reprízu, ale dobrých pätnásť rokov už Pesničkári slovenskí odpočívajú v archíve na večné časy a nikdy inak.

Odvtedy už nikdy nijaká televízna stanica nevenovala ani len porovnateľnú pozornosť folkovej muzike. V rádiu Devín si môžte vypočuť folkovú hudbu v reláciach Soni Horňákovej a v roku 2006 vyšla kniha “Folk na Slovensku,” na ktorej takisto spolupracovala Hanka Daubnerová. Nájdete v nej na strane 76 aj kapitolu o Pesničkároch slovenských.

Hanka Daubnerová a niektorí „jej pesničkári“ v októbri 2017 na festivale „Folkomotíva.“

Kapely ďalej vznikajú a zanikajú a folk ostáva muzikou, za ktorou musíte prísť. Tak príďte v nedeľu 14. apríla pred 18:00 do V-klubu na námestí SNP. Tešia sa na vás dvaja pesničkári a tri kapely – vzorka tých, ktorí sa pred dvadsiatimi rokmi mihli v televízii. Zahráme, premietneme, zaspomíname a poďakujeme.

Tento obsah bol zaradený v Koncerty a festivaly. Zálohujte si trvalý odkaz.